Genel

1959 Model Fiat Autobianchi

Tarafından yazılmıştır Alkan Kaya

küçücük ama filmde ayrıntılı bir şekilde çok geniş olduğu imajı veirilmiş ama bi asansöre sığan bu arabanın markası 1959 model Fiat Autobianchi 18 hb ve 4 vites. 500cc.

Başlangıçta, araba en küçük Fiat motoru ile donatılmıştı, hava soğutmalı 479 cc, 15 PS (11 kW) üretiyordu. 1959’da motor gücü 17 PS’a (13 kW) yükselmiş ve 1960’da cabriolet modeli piyasaya sürülmüştür.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda anlatacağım belgesellerde çokça merak içinde izlediğim “intihar kapıları” olan bir araba bunun farklı anlatımlarıda olmadı değil. mafyalar için özel üretim modelleri gibi 🙂

Aynı yıl, silindir silindir kapasitesi 499 cc’ye (18 bg) çıkarılan Trasformabile, iki renkli boya ve 21 PS’a (15 kW) yükseltilmiş bir özel versiyonda sunuldu. Geçişin geri kalanı katlanabilir kumaş başlık ile kaplandığından, dönüştürülebilir özellikli sabit B direkleri ve kısmi tavan. Cabrio versiyonunda B direği yoktu. Ayrıca intihar kapılarını içeren tek versiyondur. 1962’de, Trasformabille dört kişilik bir araçtı. Motor ve şasi Trasformabile’deki gibiydi.

1965’te küçük bir facelift yapıldı. Fransa’da modeller farklı isimler altında satıldı: Berlina Lutèce , Texane Familiare oldu ve Trasformabile Eden Roc olarak pazarlandı

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.