Bilim & Teknoloji & Fizik ve Sanat

Einstein’ın Meşhur Fotoğrafının Arkasındaki Gerçek Nedir?

Tarafından yazılmıştır Alkan Kaya

Einstein’ın Meşhur Fotoğrafının Arkasındaki Gerçek Nedir?

Einstein’ın Meşhur Fotoğrafının Arkasındaki Gerçek

Einstein, 1905 yılında görelilik teorisini yayımladıktan sonra ün kazandı. Devam eden yıllarda da, teorik fizik alanında büyük gelişmelere imza attı. Einstein ayrıca ölümsüzleşmiş en büyük 8 insan arasında gösterilir. Fakat, bilimle çok içli dışlı olmayan insanlar, Einstein’ı yaptığı çalışmalarla değil de, dilini dışarı çıkarttığı fotoğrafıyla tanırlar.

Bu meşhur fotoğrafa mutlaka daha önceleri de rastlamışsınızdır. Dili neredeyse çenesine kadar dışarıda olan bu bilim insanına, bu pozu verdiren şey ile ilgili de birçok hikaye duymuş olmanız muhtemeldir. Peki bu fotoğrafın gerçek hikayesi nedir?

Great News Photos and the Stories Behind Them (önemli haber fotoğrafları ve arkalarındaki hikayeler) kitabının yazarı John Saber, olayın iç yüzünü kitabında detaylandırıyor.

Einstein, 72. doğum günü şerefine verilen davette, arkadaşları ve bilim insanları ile birlikte 14 Mart 1951 gecesinde Princeton Club’da buluşur. Oldukça kalabalık olan bu davette, çok sayıda da basın fotoğrafçısı yer alır.

Einstein’ın Meşhur Fotoğrafının Arkasındaki Gerçek 2

Fotoğrafın tam hali, fotoğraf: Art Sasse

Einstein’ın doğum gününün kutlandığı bu gecenin sonunda, Einstein da oldukça yorulur. Fakat, yine de sabırla fotoğrafçılara pozlar verir. Sonunda bir arkadaşı, Einstein’ı evine bırakmayı teklif eder ve binadan ayrılırlar. Fakat, Profesör tam araca bindiğinde, haber kameramanı Art Sasse, son bir fotoğraf çekebilmek için hızla yaklaşır. Sasse bu isteğini Einstein’a kibar bir şekilde söyler. Daha sonra olanları Sasse’nin kendi cümleleriyle ifade edecek olursak: ‘Einstein arkasını döndü ve dilini dışarı doğru çıkarttı, ve bende fotoğrafını çektim.’’

Fotoğraf yayımlandıktan sonra, Einstein da çok sevmiş olacak ki, fotoğrafın basılı halinden 9 adet sipariş edip bunları tebrik kartlarını süslemek için kullanmış.

Kaynak
http://www.fizikist.com/einsteinin-meshur-fotografinin-arkasindaki-gercek-nedir/
*Bilimfili – “Einstein’ın Meşhur Fotoğrafının Arkasındaki Gerçek Nedir?”
http://bilimfili.com/einsteinin-meshur-fotografinin-arkasindaki-gercek-nedir/

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.